ČAKRU AUGI

(Publicēts 2015. gada "Ezotēriskajā gadagrāmatā")

 Es vēlētos, lai šis augu dalījums netiek uzskatīts par aksiomu, jo gan augi, gan cilvēki, kā jau dzīvas būtnes ir samērā individuāli, un tādas ir arī viņu attiecības. Ikdienā nodarbojoties ar dabas dziedniecību, strādājot ar augiem un cilvēkiem, esmu novērojusi šādas atbilstības starp kādas vienas sugas augiem un cilvēka enerģētiku. Čakras kā enerģētiskie centri vai auras mezgli nosaka veselības vai slimības stāvokli noteiktām ķermeņa daļām, ar tām saistītajām emocijām un jūtām, kas savukārt ietekmē domas un dzīves notikumus ap mums. Ideālā variantā cilvēkam vienmērīgi un līdzsvaroti strādā visas čakras, taču ideālu dabā nav, jo arī mūs ietekmē ārējie un iekšējie apstākļi, ēdiens, attiecības, domas un atmiņas.

Cilvēki un augi pamatā ir daudz līdzīgāki, nekā šķiet. Augiem, tāpat kā cilvēkiem un citām dzīvības formām, piemīt ne tikai fiziskais ķermenis, bet arī spēks jeb enerģija (cilvēkā tās ir jūtas) un garīgā dzirksts, kas nodrošina enerģiju apmaiņu un matērijas nemitīgu attīstību. Lietas, kam gars nepiemīt, par dzīvām saukt nevar, jo tās nav Dieva radītas. Piemēram, automašīnai piemīt matērija un enerģija, kas to virza, taču tā pati sevi nespēj ne pavairot, ne ko radīt, tādēļ to par dzīvu neviens nesauc. Ja uzmanīgi pavēro, ko cilvēki sauc par dzīvu un ko par nedzīvu, tad tieši šī spēja sevi transformēt, saglabājot informāciju nākamām paaudzēm, jeb dzimšanas cikli nosaka dzīvības klātbūtni. Lai tas notiktu, nepieciešama kaut kāda apziņas, jeb gara klātbūtne, ar enerģiju vien nepietiek. Taču enerģētika ir tieši tā joma, kurā cilvēkam un augam ir ļoti viegli un ērti mijiedarboties.

Čakras jeb enerģētiskie mezgli ir arī augiem, tikai savādāk izvietotas un ar atšķirīgu nozīmi. Tāpat kā augu ķīmiskais sastāvs ietekmē mūsu fizisko ķermeni, to enerģētika iedarbojas uz mūsu enerģijas centriem un meridiāniem. Ja reiz cilvēka čakras atbilst viņa fiziskās veselības stāvoklim, tad nav iemesla domāt, ka ar augu ir savādāk. Kopumā katras auga sugas enerģētika ir ar kādu noteiktu specifiku, nokrāsu un ietekmi. Dažiem augiem tā ir plaša, un tie mijiedarbojas ar vairākām cilvēka čakrām jeb pat visu auru kopumā. Citiem tā ir ļoti šauri ievirzīta, tie iedarbojas uz noteiktu čakru vai pat noteiktu tās niansi. Materiālā plānā tas nozīmē, ka augs iedarbojas uz kopējo veselības stāvokli vai arī uz noteiktu orgānu, vai noteiktu slimību.

Šoreiz minēšu augus, kas iedarbojas uz septiņām zināmākajām pamata čakrām, kaut arī enerģētisko mezglu cilvēka aurā ir daudz vairāk. Pie šādiem augiem pieder gan tādi, kas lietojami pārtikā, gan ārstniecības augi zāļu tējām, gan pirtsaugi, gan koki, kas dod savu enerģiju, ja atrodamies to tiešā tuvumā. Jāsaka, ka visefektīvākā iedarbība uz enerģētisko lauku notiek pirtī, kad ķermenis atslābinās un miesas, gara un dvēseles daļas savienojas veselumā.

 

1. Pamatnes čakra – Muladhara, jeb Zemes vārti.

Šī čakra atbilstoši nosaukumam dod stabilu pamatu dzīvē, vitalitāti, drošības sajūtu un spēju iekļauties materiālajā pasaulē. Nodrošina saistību ar apakšējām pasaulēm (pēc šamanisma principiem), senčiem un dzimtas atbalstu. Veselības jomā tā regulē izvadorgānu darbību, kājām, kauliem un mugurkaulu, virsnieru dziedzeri, veicina interesi par dzīves daudzveidību.

 

Atbilstošie augi – visi sarkanas krāsas ziedi, sakņaugi, garšaugi ar stipru un asu garšu, augi ar stabiliem un stipriem kātiem.

No kokiem – ozols, kļava, zirgkastaņa, egle, tūja, ginks. Dekoratīvie krūmi – Aronijas, mūžzaļie rododendri, klintenes, hortenzijas.

Ziedi – peonijas, magones, balzamīnes, begonijas, ciklamenas, dālijas, gladiolas, cinnijas, kallas, tulpes.

Dārzeņi – bietes, burkāni, topinambūri, kartupeļi. Augļi – no vietējām ogām irbenes, zemenes, brūklenes. No eksotiskākiem augiem – persiki, kizila ogas, granātāboli, vīģes, muskatrieksti.

Garšaugi – sīpolaugi, ķiploki, sēnes, lauru lapas. Tējasaugi – pelašķi, vārnkājas, ugunspuķes, sarkanais āboliņš.

 

2. Astes čakra – Svadhisthana, jeb Mēness vārti.

Šī ir seksuālo enerģiju rosinoša čakra, kas atbild par dzimumorgānu veselību, bērnu dzimšanu, pievilcību pie pretējā dzimuma, elastību un atvērtību dzīvē pret citiem cilvēkiem un pret pārmaiņām. Veicina radošumu, mākslinieciskas spējas, it īpaši dejas mākslu. Tā nosaka asinsrites un lmfatiskās sistēmas veselību, nieru darbību, kā arī visu organisma šķidrumu apmaiņu un atjaunošanos.

 

Atbilstošie augi – visi oranžas krāsas ziedi, vīteņaugi un ūdensaugi, augi ar lokaniem zariem un gariem dzinumiem, krūmi, kas labi apsakņojas, sulīgi augļi.

Koki – bumbiere, lazda, pīlādzis, plūme, segliņš. Liānas – vīnogas, aktinīdijas, citronliānas, vīteņsausserži. Krūmi – vasarzaļie rododendri, kerijas, eleagns, zeltlietus, pirakanta.

Ziedi - narcises, dienziedes, kreses, helēnijas, ešolcijas, monardas, purenes, rudbekijas, samtenes, saulpurenes.

Dārzeņi – ķirbji, gurķi, kabači, zaļie salāti, rabarberi. No eksotiskākiem augiem – hurma, melone, fizālis, manderīni, greipfrūti.

Garšaugi – kressalāti, sinepes, selerijas, lupstājs, koriandrs, kanēlis. Tējasaugi – ālantes, nauduļi, kalmes, asinszāles, kliņģerītes, rūtas.

 

3. Saules pinums – Manipura, jeb Saules vārti.

Šī ir gribas, mērķtiecības un komunikācijas spēju čakra. Tā atbild par spēju raudzīties nākotnē, izpaust savas vēlmes, koncentrēt spēkus un sasniegt individuālos mērķus. Atbild arī par enerģētisko un fiziskās veselības aizsardzību. Veselības jomā tā regulē kuņģa un aizkuņģa darbību, arī aknu un žults un liesas darbību, kā arī atbild par redzi un izpratni garīgā ziņā – dod spēju skaidri redzēt savu ceļu dzīvē.

 

Atbilstošie augi – skābie augļi un graudaugi, rūgtie garšaugi, arī asie, dzeloņainie krūmi un koki, visi dzeltenas krāsas ziedi.

No kokiem – aprikoze, osis, vītols, skabārdis, valrieksts, īve. Dekoratīvie krūmi – forsītijas, karaganas, slotzari, irbulenes, fizokarpi, klinšrozītes.

Ziedi – deviņvīruspēks, lauvmutītes, pienenes, gundegas, laimiņi, doronikas, brūnactiņas, bitenes, eiforbijas, saulespuķes, zeltenes.

Dārzeņi – kāļi, rāceņi, paprika, tomāti. Augļi vai ogas – dzērvenes, cidonijas, ērkšķkogas, smiltsērkšķi, korintes, bārbeles. No eksotiskākiem – citroni, apelsīni, banāni, mango.

Garšaugi – pupumētra, pētersīļi, dilles, ķimenes, estragons, kurkuma. Tējasaugi – ancīši, kaķpēdiņas, biškrēsliņi, retēji, māllēpes.

 

4. Sirds čakra – Anahata, jeb Vēju vārti.

Vidējā čakra, caur ko nolīdzsvarojas 3 augšējās un 3 apakšējās. Šajā vietā arī savienojas cilvēka smalkie ķermeņi ar fizisko, un iekļaujas dvēseles kanālā. Galvenais orgāns – sirds, kas ir viens no dzīvības funkciju neaizstājamiem nodrošinātājiem. Svarīgs orgāns ir arī aizkrūts dziedzeris, jeb timuss, kas pēdējā laikā cilvēkiem sāk aktivizēties. Tas regulē augšanas procesus, imūnsistēmu un šūnu atjaunošanos. Šī čakra dod spēju mīlēt, pieņemt un priecāties.

 

Atbilstošie augi – rožaino un pasteļtoņu ziedi, augi ar lielām, gaišzaļām lapām, lapu dārzeņi, smaržīgie ziedaugi, rozes.

No kokiem – ābele, liepa, saldais ķirsis, vilkābele, paciprese. Krūmi – mandeles, deicijas, veigelas, aivas.

Ziedi – lilijas, anemones, fuksijas, bergēnijas, uzpirkstītes, kāršu rozes, malvas, lavateras, pīpenes, krizantēmas, sirdspuķes.

Dārzeņi – spināti, lakši, mangolds, artišoks, arbūzi. Augļi – avenes, lācenes, āboli, kaulenes. Eksotiskie – avokado un ingvers.

Garšaugi – rukolas, portulaks, lauru lapas, kardamons, kalindži sēklas, kakao. Tējasaugi – maijpuķītes, vilknadzes, māteres, melisas, liepziedi.

 

5. Kakla čakra – Višudha, jeb Laika vārti.

Šī čakra dod runas un radošo izpausmju spējas, nosaka to, kā uztveram skaņu pasauli un kā to lietojam. Tā atbild par komunikāciju, par godīgumu un atvērtību, līdzsvarotām attiecībām un enerģētisko tīrību. Veselības jomā te ietilpst viss kakla rajons, ieskaitot ausis un degunu, arī vairogdziedzeris. Šī ir noteicošā čakra elpošanas procesiem un ar to saistītiem orgāniem – balsenei, plaušām, elpceļiem.

 

Atbilstošie augi – visi zilas krāsas ziedi, aromātiskie garšaugi un tējasaugi, pākšaugi un citi tauriņziežu dzimtas augi, krūmi ar smalkiem zariem.

No kokiem – alksnis, plūškoks, apse, baltegle, akācija. Vīteņaugs – mežvītenis. Krūmi – kolkvīcija, krūklis, parūkkoks, zalktenes, ložņu mirtes.

Ziedi – neļķes, flokši, miķelīši, astilbes, petūnijas, cietsēkles, rudzupuķes, kurpītes, delfīnijas, diktamnes, puķuzirnīši, lupīnas, pulkstenītes, muskarītes.

Dārzeņi – zirņi, pupas, pupiņas. Augļi – skābie ķirši, zilenes, kazenes. Arī zemesrieksti.

Garšaugi – lavanda, izops, sezams. Tējasaugi – cigoriņi, veronikas, lakači, brūngalvītes.

 

6. Trešā acs – Adžna, jeb Atbrīvošanās vārti.

Šī ir skaidras redzes un patiesas uztveres čakra, kas atbild gan par redzi fiziskā plānā, gan par gaišredzību un iekšējo redzi. Tā atbild arī par spēju transformēt pieredzi, domāšanu un prāta asumu, loģiku, kā arī lēmumu atbilstību dvēseles ceļam un kontaktu ar zemapziņu. Veselības ziņā tā ietekmē smadzeņu darbību un organizē nervu sistēmas darbību. Nosaka hipofīzes darbību, kas pārvalda pārējo hormonālo sistēmu.

 

Atbilstošie augi – violeto un purpura toņu ziedaugi, meža mētras, horizontālas formas skujeņi, augi ar mūžzaļām lapām.

No kokiem – kadiķis, goba, dižskabārdis, priede, duglāzija.

Dekoratīvie krūmi – ceriņš (īpaši parasais,violetais), budleja, mahonija, buksis, ilekss. Dažādas efejas.

Ziedi – vijolītes, hiacintes, gerānijas, krokusi, skalbes un īrisi, dzelzenes, dzirkstelītes, hostas, liatres, lobēlijas, tradeskancijas, veronikas.

Dārzeņi – baklažāni. Ogas – sarkanās jāņogas, upenes, mellenes, zilenes.

No garšaugiem – rozmarīns, piparmētra, sieramoliņš, krustnagliņas. Tējasaugi – virši, raudenes, pūķgalves, ehinacejas, vējmietiņi.

 

7. Vainaga čakra – Sahasrara, jeb Tukšuma vārti.

Šī čakra nosaka cilvēka saistību ar viņa dvēseles kanālu un smalkākām būtības daļām, jeb augšējām pasaulēm (pēc šamanisma) vai sargeņģeļiem (pēc rietumu ezotēriskas). No tās atkarīgs, vai cilvēks dzīvos dzīvi atbilstošu sev, bez svešām piesaistēm, vai saņems garīgo atbalstu. Izpaužas kā intuīcija, iekšēja drošība. Fiziskā plānā par intuīciju atbild epifīze - smadzeņu čiekurveida dziedzeris. Šī čakra regulē miega procesus.

 

Atbilstošie augi – visi baltie ziedi, smilgas, vērmelēm un vībotnēm radniecīgie augi.

No kokiem - lapegle, jasmīns, ieva, bērzs, ciedrs. Arī magnolijas, vistērijas, etiķkoks, spirejas (it īpaši baltās).

Kalnu augi, kas iecienīti akmensdārzos – ēdelveiss, mārsils, kalnumētra, akmeņlauzīte, hučinsija, radzene. Citi ziedaugi – matiolas, sniegpulkstenīši, baltstarītes, fizostēgijas, kazbārdis.

Dārzeņi – melnsakne, rutks. Augļi – kokosrieksti, līčes. No vietējām ogām – baltās jāņogas un mazpazīstamās melnās vistenes.

Garšaugi – baziliks, salvija, vaniļa, fenhelis, anīss, magoņu sēkliņas. Tējasaugi – vībotne, vērmele, vīgrieze, baltais āboliņš, kumelītes, vaivariņi, balderjāņi.